مجله

آشنایی با لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی

لوازم طبیعت گردی و دریانوردی و کوهنوردی

آشنایی با لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی :

در این مقاله می ‌خواهیم در رابطه با لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی توضیح دهیم. همانطور که در مقاله های گذشته نیز اشاره نمودیم. لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی دارای اجزای خاصی می باشد. از این رو شما نمی توانید دست خالی به کوهنوردی بروید. لذا باید همراه خود انواعی از وسایل و لوازم طبیعت گردی را داشته باشید و کاملا مجهز به این سفر بروید. سفر کوهنوردی اگرچه ممکن است یک روزه باشد اما شما باید هیچ فرقی بین یک سفر یک روزه و یک سفر ده روزه قائل نشوید. لذا تمام وسایلی را که می خواهید با خود حمل کنید، را حتی در سفر چند ساعته نیز همراه داشته باشید. زمانی که شما به سفر کوهنوردی می ‌روید، حتما به یک صندلی و یا زیر انداز نیاز دارید. معمولاً برخی افراد به خاطر مشکلاتی که در پا و کمر خود دارند، نمی‌توانند بنشینند. به همین جهت تنها می ‌توانند روی صندلی بنشینند.

بهترین لوازم شکار و طبیعت گردی و خرید آن ها از ایران کلبه از این رو صندلی برای این افراد لازم می باشند. ممکن است با توضیحاتی که ارائه شد، سوال بزرگی برای شما به وجود آید و آن هم این باشد که چگونه موقع کوهنوردی، صندلی بزرگ را با خود حمل کنیم و بتوانیم تمام مدت سفر آن را با خود به این طرف و آن طرف ببریم؟ توجه داشته باشید که صندلی جزئی از لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی می باشد. به همین منظور طراحان صندلی ‌هایی برای کوهنوردی طراحی کردند، که این صندلی ها دارای حجم و وزن بسیار کمی هستند. لذا شما به راحتی می توانید حتی آن را در کوله پشتی خود قرار دهید. برای افرادی که توانایی نشستن به صورت عادی را دارند، ما استفاده از این صندلی را توصیه می‌کنیم.

لوازم کوهنوردیلوازم طبیعت گردی

اهمیت زیرانداز در لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی:

زیرانداز نیز اگرچه  به نظر نمی ‌رسد اما بسیار ضروری است. زمانی که شما به سفر کوهنوردی می ‌روید، ممکن است در این راه خسته شوید و مجبور شوید، ساعاتی را بنشینید و استراحت کنید. علاوه بر آن در زمان صرف ناهار و شام نیز شما مجبور هستید که در یک مکان ثابت بمانید. از این رو اگر بتوانید با خود یک زیر انداز بزرگ حمل کنید، سفری لذت بخش را برای خود رقم زده اید. لذا می توانید اوقات خوشی را داشته باشید. زیر انداز هایی که جز ضروری ترین لوازم  طبیعت گردی کوهنوردی به حساب می‌آیند، بسیار حرفه‌ای بوده و دارای جنس خاصی هستند. پارچه ی ساده برای تهیه آن ها به کار نرفته است، بلکه بسیار معقول و از پیش تعیین شده آن را تولید و طراحی می ‌کنند. لذا به گونه‌ای است که آب را به خود جذب نکند و همچنین آب را از خود عبور ندهد. زمانی که شما در کوه سفر می‌کنید. ممکن است به ناچار مجبور باشید روی یک مکان خیس بنشینید. اگر از زیرانداز مخصوص کوهنوردی استفاده کنید. رطوبت و آب به شما نخواهد رسید و شما از خیس شدن در امان خواهید ماند.

 مسئله بعدی که در لوازم کوهنوردی بسیار مهم است، باتوم‌کوهنوردی می باشد. همه ی ما با باتوم کوهنوردی آشنایی داریم. این ابزار یک وسیله برای یاری دادن شما در هنگام پایین آمدن و بالا رفتن از کوه است. شما می توانید باتوم خود را روی یک مکان تکیه داده و وزن خود را روی آن بیندازید، لذا خود را بالا بکشید. در موقع پایین آمدن  از کوه هم می‌توانید از آن استفاده کنید. باتوم ها اگر چه از جنس های مختلفی هستند اما حکم همان چوبی را دارند که ما بیشتر اوقات در طبیعت به عنوان عصا استفاده می نماییم.

اشنایی با ایران کلبهاهمیت همراه داشتن کیسه خواب در کوهنوردی:

 در مقاله های قبلی نیز در رابطه با کیسه خواب و چادر نیز توضیح داده شد. امت در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با ضروری ترین لوازم کوهنوردی توضیح دهیم و شما را بیشتر با کیسه خواب و چادر و همچنین اهمیت آن ها آشنا گردانیم. توجه داشته باشید یک تصور غلط برای افراد به وجود آمده است و همین است که برای سفر یکروزه خود از حمله چادر و کیسه خواب پرهیز می‌کنند. آن ها تصور می ‌کنند که اگر قصد خوابیدن در طبیعت را نداشته باشند، باید کیسه خواب و چادر را با خود ببرد. لذا حمل کردن این وسایل را در سفر یک روزه امری بیهوده می دانند. اما توجه داشته باشید که همیشه در هر سفر طبیعت گردی باید با خود چادر و کیسه خواب را حمل کنید. حتی اگر تنها برای چند ساعت بخواهید در طبیعت بمانید. چرا که ممکن است شما دچار حادثه ای شوید و مجبور شوید روز های طولانی در طبیعت باقی بماند. اگر وسایل مورد نیاز را نداشته باشید ممکن است در طبیعت دوام نیاورده و جان خود را از دست بدهید. کیسه خواب در واقع همان طور که از نام آن پیدا است، یک کیسه ی بزرگ برای خوابیدن می باشد. این کیسه دارای یک زیپ سرتاسری می باشد که فرد پس از اینکه خود را درون کیسه جای داد، زیپ را کشیده و کیسه را می بندد. بعد از کشیدن زیپ آن هیچ گونه سرمایی در بدن شما نفوذ نخواهد کرد. کیسه خواب علاوه بر این که می تواند شما را بسیار گرم نگه دارد، دارای حجم کم و وزن بسیار سبکی است.

لوازم کوهنوردی و طبیعت گردیلوازم طبیعت گردی

ضروری ترین لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی:

 لوازم روشنایی نیز بسیار حائز اهمیت هستند. در واقع از اصلی‌ترین لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی می ‌توان به لوازم و چراغ روشنایی اشاره نمود. شما برای عبور از یک غار و همچنین سر کردن شب در طبیعت به لوازم روشنایی نیاز دارید. برخی از افراد از آتش به عنوان لوازم روشنایی استفاده می‌ کنند اما نور آتش کافی نیست. شما حتماً باید یک چراغ قوه با خود به همراه داشته باشید. طراحان چراغ قوه برای این که کاربری راحت تری داشته باشند، این وسایل را به گونه‌ای طراحی کردند که بتوانید شما آن ها را روی سر خود قرار داده و نور را به سمت جلوی پای خود هدایت کنید. در زمانی که شما هنگام شب به پیاده روی در طبیعت می پردازید، می توانید از این نوع چراغ قوه ها استفاده کنید.

یکی دیگر از ضروری ترین لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی لوازمی برای صرف غذا می باشد. شما وقتی به طبیعت گردی می ‌پردازید، نیاز بیش تری به غذا دارید. چراکه اکسیژن فراوان موجود در طبیعت باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما شده، لذا اشتهای بیشتری برای خوردن غذا دارید. اما خوردن غذا، آداب و رسوم خود را دارد. لذا به وسایلی چون قاشق، چنگال، بشقاب، لیوان و غیره نیاز خواهید داشت. مسلما ما نمی ‌توانیم بشقاب و لیوان های چینی و بلوری خود را که در خانه استفاده می‌کنیم، در زمان طبیعت‌گردی با خود حمل کنیم. چرا که این وسایل علاوه بر این که وزن سنگینی دارند، شکننده هستند و می توانند در راه شکسته شوند. لوازم غذا برای کوهنوردی به طور مخصوص وجود دارد، این وسیله ها دارای جنس پلی استری و پلاستیک می باشند. از این رو هیچ گونه آسیبی ندیده و در صورت ضربه دیدن هم نخواهند شکست. وزن آن ها سبک بوده و شما می توانید به راحتی آن ها را حمل کنید. اما باید بدانید که تنها قاشق و چنگال، بشقاب و غیره جز لوازم غذای یک کوهنوردی نیست. چراکه شما برای گرم کردن غذای خود نیز به یک پیک نیک کوچک طبیعت گردی و قابلمه یا ماهیتابه برای قرار دادن مواد غذایی در آن نیاز دارید. پیک نیک های بسیار کوچکی در بازار وجود دارند که از آن ها با نام پیک نیک طبیعت‌گردی یاد خواهد شد. شما می توانید به راحتی این پیک نیک ها را حمل نموده و با خود به سفر کوهنوردی ببرید.

لوازم طبیعت گردی و کوهنوردیلوازم طبیعت گردی

لوازم مهم در کوهنوردی که به نظر مهم نمی رسند:

در میان لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی ما می توانیم وسایل و لوازم بهداشتی را نیز مشاهده کنیم. این لوازم شامل موادی برای نظافت و شستشو همچنین موادی برای محافظت از پوست دست و صورت می باشد. برای مثال شامل: دستمال کاغذی ها، کرم های ضدآفتاب، آرایش پاک کن ها، فیس واش ها، کرم مرطوب کننده، مسواک، خمیر دندان و غیره می باشد. از این رو اگر شما بتوانید در لیست لوازم کوهنوردی خود وسایل بهداشتی را نیز جای دهید، می ‌توانید سفری کاملا لذت بخش را تجربه کنید.

چراغ قوه پیشانیدر میان ضروری ترین لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی، ما می توانیم لوازمی را مشاهده کنیم که به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند و می توانند شما را یاری ببخشند. از مهمترین این وسیله ها، سنگ آتش زنه می باشد. سنگ آتش زنه یک سنگ جالب است که شما می توانید آن را در طبیعت نیز پیدا کنید. اما در فروشگاه ایران کلبه نیز این سنگ ها قابل مشاهده هستند. عمل اصلی سنگ آتش زنه این است که آن ها را محکم روی هم می کوبید و جرقه ایجاد می کنید. اگر همزمان در مجاور  این جرقه ها موادی مثل کاغذ یا پارچه را قرار دهید، کاغذ یا پارچه مشتعل شده و می توانید به راحتی آتش را ایجاد کنید. از دلایلی که می‌ تواند موجب زنده ماندن شما در طبیعت شود، وجود آتش است. چرا که آتش نه تنها می ‌تواند غذای پخته شما را خام کند، بلکه می‌ تواند برای شما روشنایی ایجاد نموده و هم شما را از سرمای طبیعت در شب گرم و در امان نگه دارد.

زمانی که شما به کوهنوردی می ‌روید. مسلما با محیط آن جا آشنایی زیادی ندارید. از این رو به وسیله ای برای جهت یابی نیاز خواهید داشت. از جمله این وسیله ها می توان به قطب نما و نقشه اشاره نمود. نقشه باید از قبل تهیه شده باشد. و درست نقشه ی مکانی باشد که شما می خواهید به آنجا سفر کنید. قطب نما نیز در هر نقطه از جهان که قرار داشته باشد، چهار جهت اصلی یعنی شمال، جنوب، شرق و غرب را نشان خواهد داد. از طرفی دیگر شما می توانید با استفاده از قطب نما جهت قبله را نیز پیدا کنید و به نماز خواندن بپردازید.

لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی و دریانوردیلوازم طبیعت گردی

مدارک شخصی جزو لوازم طبیعت گردی و لوازم کوهنوردی:

 توجه داشته باشید یکی از ضروری ترین لوازم کوهنوردی که ما به آن توجه کافی نداریم، مدارک شخصی خود می باشد. از آنجایی که ما در زمان سفر به طبیعت تنها می‌خواهیم لذت ببریم و تنها لوازم ضروری مفرح را با خود حمل می‌ کنیم، ممکن است از یاد مدارک شخصی خود غافل شویم. اما توجه داشته باشید هر اتفاقی ممکن است در طبیعت رخ دهد. به همین جهت شما باید مدارک شخصی خود را همراه داشته باشید. تا در صورت گم شدن و آسیب دیدن شما را به راحتی شناسایی کنند و با خانواده شما ارتباط پیدا نمایند.

 همانطور که گفته شد کوهنوردی به لوازم‌کوهنوردی خاص خود نیاز دارد. اما  لوازم‌کوهنوردی با توجه به این که شما چه نوع کوهنوردی را انجام می دهید، اعم از کوهنوردی حرفه ای و مبتدی، می ‌تواند متغیر باشد. به همین جهت افرادی که به انجام کوهنوردی حرفه ای می پردازند. نیاز به لوازم کوهنوردی حرفه ‌ای مانند: کارابین و  طناب دارند. این گونه افراد سفر کوهنوردی خود را به منظور بالارفتن از قله های تیز و ارتفاعات بلند انجام می دهند. به همین جهت طناب و کارابین می ‌تواند جزو لوازم ضروری برای آن افراد باشد.

کوله پشتی در میان تمام لوازم ضروری کوهنوردی می توانیم سوت نجات را مشاهده کنیم. همانطور که از نام این وسیله مشخص است با این سوت نجات می توانید هم گروهی های خود را از خطر پیش رو آگاه سازید و هشداری برای کمک خواهی داشته باشید.

با یک تیر دو نشان بزنید( تلفیق لوازم طبیعت گردی با لوازم شکار):

برخی از افراد هدف خود را از کوهنوردی، شکار هم قرار می دهند. در واقع با سفر به کوه و ورزش کوهنوردی، شکار را نیز انجام می‌دهند. با شکار کردن، کسب درآمد نیز خواهند داشت. زمانی که شما بخواهید سفر کوهنوردی خود را با شکار ادغام کنید، باید اجزای جدیدی در لوازم کوهنوردی خود قرار دهید. این اجزا می تواند شامل چاقو، دوربین شکاری، قمقمه، اسلحه و غیره باشد. افرادی که به کوهنوردی کردن می پردازند، به شکار خرگوش و سنجاب و آهو روی می آورند. اما در این میان ما می توانیم افرادی را نیز مشاهده کنیم که به ماهیگیری علاقه زیادی دارند. از آنجایی که رود ها از کوه ها سرچشمه می گیرند. شما در اطراف هر کوهی می ‌توانید یک رود خروشان را مشاهده کنید. از آن جایی که رودخانه ها محل پرورش و زندگی ماهی ها هستند، افراد می توانند به ماهیگیری در سفر کوهنوردی خود بپردازند. توجه داشته باشید که شکار کردن حیواناتی مثل خرگوش و آهو نیاز به افراد بسیار حرفه‌ای دارد. اما افراد مبتدی نیز می توانند به ماهیگیری بپردازند. تنها کافی است که لوازم مورد نیاز برای این امر را با خود به همراه داشته باشند. همه ی ما می ‌دانیم که قلاب و چوب ماهیگیری دو جز اصلی برای شکار ماهی ها هستند. از این رو اگر شما می خواهید علاوه بر کوهنوردی به شکار نیز بپردازید، در میان لوازم طبیعت گردی و کوهنوردی خود قلاب ماهیگیری و چوب ماهیگیری را نیز جای دهید. این سفر علاوه بر این که می ‌تواند شما را شاد کند و سفر مفرحی برای شما باشد، می تواند باعث شود که شما درآمدی نیز داشته باشید. اگر به طور حرفه ای به شکار بپردازید این درآمد بسیار چشمگیر می باشد. در مقاله های بعدی در رابطه با ماهیگیری توضیح بیش تری خواهیم داد.

لوازم طبیعت گردی و دریانوردی و کوهنوردی لوازم طبیعت گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *