مجله

لوازم طبیعت گردی چه لوازمی هستند؟ و ما چطور می توانیم به لیست لوازم دسترسی داشته باشیم؟

در این مقاله می خواهیم در رابطه با لوازم طبیعت گردی توضیح دهیم. مطمئناً یکی از ناراحتی هایی که می تواند در سفر، خصوصاً طبیعت گردی به وجود بیاید. جا گذاشتن وسایل مورد نیاز است. یا حتی در نظر نداشتن این وسایل برای طبیعت گردی می‌تواند منجر به ناراحتی شما و خانواده تان شود. یکی از حُسن های سفر و عادات عالی که شما می توانید داشته باشید، فراموش نکردن لوازم ضروری در سفر است. به ویژه وقتی این سفر طبیعت گردی باشد. البته امکان دارد روزی که می خواهید وسایل تان را برای طبیعت گردی، تجهیز کنید، گمان کنید همه ی آن ها نیاز نباشند. ولی وقتی به اهمیت یک وسیله پی می برید که کمبود آن را در طبیعت حس کنید. آن زمان است که میگوید ای کاش آن وسیله را هم همراه خودمان می‌آوردیم. به همین خاطر وسایل سفر بسیار مهم و حیاتی هستند.

بهترین لوازم شکار و طبیعت گردی و خرید آن ها از ایران کلبه

ما در خصوص آن لیستی را طراحی کرده‌ایم که اقلام مهم و کارآمد در این لیست ذکر شده است. البته بعضی از این اقلام با به روز شدن آن ها مطمئناً تغییر پیدا کرده اند. مثلاً قطب نما و نقشه جای خودشان را امروزه به جی پی اس داده اند و استفاده از آن بسیار راحت تر و لذت بخش تر است. در خصوص این امر نیز ما سعی کردیم که اقلام به روز رسانی شده را که از اهمیت ویژه ای برخوردارند، برای شما ذکر کنیم.  این اقلام عبارتند از:

دستگاه مسیریاب یا همان جی پی اس

عینک آفتابی و یا عینک برفی

اقلام بهداشتی برای محافظت از پوست مانند: کرم ضد آفتاب

یک یا دو دست لباس اضافه برای مقابله با سرما

کلاه چراغ دار و یا چراغ قوه به همراه باتری اضافه

باکس کمک های اولیه

وسایل اشتعال زا برای روشن کردن آتش

جعبه ابزار و وسایل تعمیر

همراه داشتن غذا های اضافه

همراه داشتن آب کافی چه قابل خوردن و چه برای مصارف بهداشتی

چادر مسافرتی برای داشتن سرپناه در مقابل باران و طوفان

کیسه خواب

زیرانداز به تعداد کافی

و غیره.

طبیعت گردیطبیعت گردی

اهمیت دستگاه قطب نما در لیست لوازم طبیعت‌گردی:

در خصوص دستگاه مسیریاب مانند قطب نما و نقشه بسیار مهم و ضروری است که کار کردن با آنها را فرا بگیرید البته با در اختیار داشتن جی پی اس آنچنان لازم نیست که این وسایل را همراه داشته باشید اما برای مسیرهای طولانی و طبیعت گردی خصوصاً مناطق بکر احتمال اینکه جی پی اس کار نکند را نیز باید در نظر داشت، دلیلش هم این است که جی پی اس و نقشه نه به ماهواره و آنتن و به منبع تغذیه احتیاج ندارند و همواره در دسترس و قابل استفاده هستند.

عینک آفتابی یکی از لوازم مورد نیاز طبیعت گردی است زیرا از چشم شما در برابر نور شدید خورشید و یا در مناطق برفی که انعکاس نور خورشید در برف شدت نور را متمرکز و چندین برابر می کند و مطمئناً و به چشم شما آسیب خواهد رساند، بسیار ضروری است. در نظر داشته باشید که تنها چشم نیست که عینک آفتابی می تواند از آن مراقبت کند بافت های دور چشم نیز بسیار حساسند به لحاظ پزشکی پوست دور چشم چندین برابر پوست صورت ظریف و حساس است و اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند به سرعت پوست شما را خراب و در واقع آن را پیر کند. شما باید مستحضر باشید که در مناطق برفی نه تنها انعکاس نور خورشید بسیار زیاد است بلکه بخاطر هوای سرد و وزیدن باد سرد شما به یک عینک مخصوص نیز احتیاج دارید، این مسائل را نه شوخی بگیرید و نه کم اهمیت.

اشنایی با ایران کلبهکرم ضد آفتاب می‌تواند پوست صورت را در برابر اشعه های uv خورشید که به سرعت بافت پوست را از بین می برند در طولانی مدت باعث سرطان پوست می‌شوند محافظت کند. در نظر داشته باشید که قبل از رفتن جلوی آفتاب، باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و تا ۲۰ دقیقه بعد از استفاده، جلوی آفتاب نروید و همچنین نکته مهم در استفاده از کرم های ضدآفتاب این است که استعمال خارجی این کرم ها را هر دو ساعت یک بار تکرار کنید زیرا خاصیت خود را بعد از ۲ ساعت از دست می‌دهند. ترجیحا از کرمهایی استفاده کنید که SPF آنها حداقل ۲۵ باشد. اگر از دستمال گردن استفاده نمی کنید حتماً به گوش ها و گردن تان هم کرم بزنید.

طبیعت گردی و کوهنوردیطبیعت گردی

اهمیت لباس اضافی برای سرما در طبیعت‌گردی:

طبیعت گردی ممکن است با تغییراتی شما را غافلگیر کند، طبیعت عموماً قابل پیش بینی نیست و ناگهان ممکن است شما غافلگیر شوید. خصوصاً در مناطق کوهستانی پس اگر در فصل سرد هستید حتماً به همراه داشتن کلاه و لباس های گرم اضافی را در نظر داشته باشید. حتی شما باید دو جفت جوراب اضافی نیز همراه داشته باشید که اگر جوراب تان خیس شد سریع آن را تعویض کنید به طور کل یک لباسی امن باید قابلیت این را داشته باشد که در برابر هوای سرد و وزش بادهای سرد شما را ایمن نگه دارد. همچنین در فصل های گرم و مناطق کویری بتواند شما را از گرما نجات دهد.

چراغ قوه پیشانی

در مناطق بارانی نیز لباس شما باید ضد آب باشد حتی لباسی که مجهز به کلاه است گزینه بسیار بهتری است. گرم و خشک بودن بسیار مهم است پس وقتی شما چند دست لباس اضافی همراه دارید به شما این امکان را می دهد که همیشه این حُسن را پایدار کنید. خوشبختانه امروزه لباس های طراحی شده است که می تواند در همه نوع شرایط آب و هوایی شما را خشک نگه دارد این لباس ها مزیت هایی مانند راحتی و سبکی، ضد آب بودن و غیره را دارا میباشند و همچنین یک خصوصیت دیگر این لباس ها استحکام و مقاومت بالای آن ها است، که در فراز و نشیب های طبیعت گردی کاملاً شما را محافظت می کنند.

کوهنوردی و طبیعت گردیطبیعت گردی

اهمیت کلاه های چراغ دار و چراغ قوه در طبیعت‌گردی:

 کلاه های چراغ دار و چراغ قوه: امروزه نوع دیگری از این چراغها به نام هدلامپ به بازار آمده است و شما می توانید بدون گذاشتن کلاه سرتان از مزیت چراغ روی سر بهره ببرید، کلاه های چراغ دار و هدلامپ ها این امتیاز را دارند که شما نیاز نیست با دستتان آنها را نگه دارید و به هر سمتی که نگاه کنید آن سمت را برای شما روشن می‌کنند زیرا درست روی سرتان نصب شده‌اند و همینطور دستان شما آزاد است میتوانید فعالیت‌های خود را در روشنایی به راحتی انجام دهید. در هنگام خریداری کردن همچنین لوازمی باید به نکاتی مانند مقدار شارژ یا همان مدت زمان نوردهی، میزان وسعت روشنایی و مدل باتری توجه کنید. البته چراغ قوه هم کاربردها و کارایی های خاص خود را دارد و نمی توانید از خصوصیت ها و امتیازاتش بگذرید. پس شما بسته به میل تان می توانید یکی از این لوازم ها را انتخاب کنید.

کوله پشتی

باکس کمک های اولیه: تقریباً مهمترین لوازم برای طبیعت گردی همین باکس کمکهای اولیه است، زیرا برای حفظ سلامت و امنیت شما بسیار لازم و ضروری است. باکس کمک های اولیه و وسایلی که در آن قرار دارد می‌تواند اقدامات اولیه را درخصوص مصدوم شدن شما انجام دهد و شما تا رسیدن به مرکز تخصصی و استفاده از تجهیزات بهتر و کامل تر میتوانید مقدمات درمان خود را با این باکس کمکهای اولیه انجام دهید. تجهیزاتی که در این باکس کمک های اولیه باید وجود داشته باشد از قبیل؛ پانسمان، قرص های لازم مثل مسکن، ضد تهوع و اسپاسم (گرفتگی عضلات)، گاز استریل، باند و غیره است.

کوهنوردی و طبیعت گردی و دریانوردیطبیعت گردی

اهمیت وسایل اشتعال زا برای روشن کردن آتش:

وسایل اشتعال زا برای روشن کردن آتش: این وسیله جزو جدایی نشدنی لیست لوازم مورد نیاز طبیعت گردی است و به میزان قابل توجهی در امر خورد و خوراک و همینطور حفاظت از سرما می تواند مفید باشد. یکی از لذت های طبیعت گردی نشستن با خانواده یاد دوستان دور آتش و خوردن چای آتشی است. البته لازم به ذکر است (مطلبی را دوستانه خدمتتان عرض کنیم، لطفاً برای روشن کردن آتش به طبیعت خسارت وارد نکنید و حتماً از چوب های خشک موجود در طبیعت استفاده کنید و همینطور پس از استفاده از آتش به طور کامل از خاموش شدنش مطمئن شوید، حتی الامکان روی آن آب بریزید.) پس نتیجه میگیریم که وسیله ای که بتوانیم با آن آتش روشن کنیم بسیار ضروری است حتماً یکی دو مورد به همراه داشته باشید.

جعبه ابزار و وسایل تعمیر:

مطمئناً در طبیعت گردی اتفاقات گوناگون و غیرقابل پیش بینی برای شما خواهد افتاد، یکی از این اتفاقات خرابی های احتمالی وسایل شماست حتی خودروی شما. مطمئناً یک جعبه ابزار کوچک و یا کیفی می تواند کارهای مهم شما را انجام دهد. شما برای نصب چادرتان بریدن طناب یا چیزی، وصل کردن دو قطعه یا دو تیکه سیم به هم و غیره میتوانید از این جعبه استفاده کنید، اگر فراموش کنید حتما از به همراه نداشتن ابزار آلات رنج خواهید برد، پس به یاد داشته باشید همیشه یک جعبه ابزار و یا یک ابزار چند کاره به همراه داشته باشید.

دریانوردی و کوهنوردیطبیعت گردی

اهمیت همراه داشتن غذا های اضافه:

همراه داشتن غذا های اضافه: یکی دیگر از کارهای مفرح و آرامش بخش برای آقا و یا خانم آشپزی کردن در طبیعت است. مطمئناً برای این کار شما باید وسایل لازم را به همراه آورده باشید، سعی کنید برای آشپزی وسایلی کاربردی و ترجیحا در ابعاد کوچک را به همراه بیاورید. شما می توانید برای شرایط کوهستانی و ویژه از گوشت های دودی و خشک شده، خشکبار ها مانند آجیل و غیره، میوه های خشک و موادی که انرژی زا باشند به همراه داشته باشید. مکانیسم گردش خون طوری است که وقتی ما غذا میخوریم برای هضم و رساندن آن به سلول های بدن سرعتش بالا میرود و این میزان فشار بالای خون باعث می شود که بدن گرم شود به همین خاطر در مکان هایی که سرما وجود دارند سعی کنید قبل از خوابیدن مقداری غذا بخورید و البته سنگین نخورید.

همراه داشتن آب اضافی

مطمئناً آب عنصر حیاتی است در طبیعت گردی و همینطور در خصوص بهداشت فردی سعی کنید یک بطری آب دو لیتری و یا یک مخزن تاشو همیشه در سفرتان همراهتان باشد. حتی در سفرهای طولانی شما باید دستگاه و فیلترهای تصفیه آب و یا قرص هایی که برای این منظور طراحی شده اند را همراه داشته باشید که اگر لازم شد بتوانید آب آشامیدنی در دسترس داشته باشید. البته شما می توانید از مکان هایی که می خواهید به آنجا سفر کنید تحقیقاتی به عمل آورید و واقف شوید که آن مکان ها فاقد آب هستند یا دارای آب، این می‌تواند به تجهیز شدن شما برای سفر بهتر کمک کند.

چادر مسافرتی

مطمئنم خیلی این مقوله نیاز به توضیح ندارد، شما در طبیعت گردی تنها سرپناهی که دارید چادر است. مناطق بکر و دست نخورده که تا کیلومترها دور از تمدن اند به همراه داشتن یک چادر در همچین مکانهایی می تواند به شما کمک کند که از شرایط اقلیمی آن منطقه و تغییرات آب و هوایی ناگهانی در امان باشید. البته اگر جنس چادر تان ضد آب باشد بسیار بسیار بهتر است. برای استفاده از چادر حتما لازم نیست که شما سفر چند روزه و چند هفتگی داشته باشید اقامت شما در طبیعت حتی اگر برای یک روز هم باشد حتماً باید چادر را به همراه داشته باشید.

کوهنوردی و طبیعت گردی و دریانوردیطبیعت گردی

اهمیت کیسه خواب در طبیعت‌گردی:

کیسه خواب: داشتن خواب به موقع و کافی و همینطور آرام می تواند انرژی و شادابی ادامه سفر را در شما به وجود آورد، برای این که بتوانید از کیفیت خواب بالایی برخوردار شوید باید بتوانید در آرامش بخوابید زیرا در طبیعت عوامل گوناگونی وجود دارند که می توانند شما را در هنگام خواب آزار دهند. چه به لحاظ حیوانات کوچک و بزرگ و چه به لحاظ آب و هوایی شما می توانید با یک کیسه خواب حرفه‌ای این مشکلات را از بین ببرید.

زیرانداز

در طبیعت گردی شما وارد مکان ها و فضاهای میشوید و امکان دارد نتوانید روی زمین بنشینید، زیرا ممکن است زمین محلی که شما برای نشستن انتخاب کرده‌اید خیس یا پر از خس و خاشاک باشد یک زیر انداز که خاصیت ضد آب بودن داشته باشد و همینطور نرمی و ضخامتش مناسب باشد می‌تواند شما را در این خصوص یاری کند. اگر زیرانداز نانو مدل بافت شل و یا نوع الیافش مرغوب باشد آرامش شما را دو چندان می کند و همینطور از لباس و شلوار تان در برابر کثیفی و یا خیس شدن محافظت می کند. همچنین می توانید از خصوصیت های یک زیر انداز خوب به قابل شستشو بودن آن، وزن کمش و همینطور حمل راحت و حجم پایین آن اشاره کنیم.

دریانوردی و کوهنوردی طبیعت گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *