مجله

لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی

لوازم کوهنوردی

لوازم کوهنوردی و طبیعت گردی :

این مقاله می‌خواهد در خصوص لوازم کوهنوردی با شما دوستان عزیز و ورزشکار صحبت کند. همه عزیزانی که عاشق طبیعت هستند دوست دارند در خصوص ورزش مفرح کوهنوردی حرفه ای بنظر برسند و یا برخی که تازه می خواهند وارد این عرصه شوند باید توجه داشته باشند که این ورزش لوازم خاص خود را احتیاج دارد و بدون آن وسایل رفتن به کوه کاملاً خطرناک است. البته شایان ذکر است که نوع وسایل که شما میخواهید برای کوهنوردی استفاده کنید کاملاً با نوع قله و یا کوهی که دوست دارید برای ورزش به آنجا بروید، همینطور مدت زمانی که شما میخواهید در طبیعت اقامت داشته باشید ارتباط مستقیم دارد. باز هم برای افرادی که در سطح های متوسط و آماتور می‌خواهند این کار را انجام بدهند و مدت زمان اقامت شان در طبیعت یک روز بیشتر نمیشود نیز استفاده از وسایل و امکانات کوهنوردی لازم و ضروری است. در خصوص لوازم مورد نیاز طبیعت گردی باید به شما عزیزان بگویم که شما حتماً باید با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید که با خریدن تجهیزات اضافی و یا کمبود تجهیزات روبرو نشوید. ما میخواهیم شما را با برخی از لوازم کوهنوردی آشنا کنیم. در خصوص کوهنوردی اولین چیزی که بسیار جدی است کفش است، چرا؟ شما فکر کنید در مورد تجهیزات کوهنوردی شاید کفش در اولویت نباشد اما باید به شما بگویم که اصلی ترین و با امنیت ترین ابزار برای این کار کفش است. شما باید برای انتخاب کفش مورد نظر خود بسیار دقت کنید یک کفش خوب می‌تواند در حین کوهنوردی جان شما را نجات بدهد و همینطور در راه های صعب العبور و پر پیچ و خم این کفش است که می تواند به شما کمک کند. مطمئناً وقتی شما یک کفش انتخاب می کنید باید در پایتان احساس راحتی کنید.

چراغ قوه پیشانیلوازم کوهنوردی طبیعت گردی:

یک مثل معروف وجود دارد که می گوید پا برهنه به بیابان رفتن بهتر است تا با کفش تنگ راه رفتن. پس دقت داشته باشید که هرگز کفشتان پایتان را نزند، مقوله مهم بعدی در خصوص لوازم کوهنوردی کوله پشتی است که یکی از مهمترین لوازم کوهنوردی به حساب می‌آید زیرا شما می توانید همه نیازهای خود را درون آن بریزید و طی مسافت های طولانی بتوانید بدون کوچکترین دردسری راه بروید. با پیشرفت در تمام عرصه ها که ما شاهد آن هستیم در خصوص کوله های کوهنوردی نیز تغییرات چشمگیر و بسیار کاربردی ایجاد شده است و در بازار ما شاهد تنوع برند های مختلف در خصوص کوله پشتی هستیم. شما باید نسبت به تعداد روزهایی که می خواهید در طبیعت بمانید و کوهنوردی کنید گنجایش کوله پشتی ‌تان را تعیین کنید که بتوانید تمام نیازهایتان را از کوله پشتی خود بخواهید. مقوله بعدی که در خصوص لوازم کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشید لباس مناسب است برای کوهنوردی، مطمئناً این یکی از وسایل ضروری برای کوهنوردی است که سلامت شما در گرو آن است البته نوع انتخاب در لباس بسته به تجربه شما دارد که باز هم به شما توصیه می‌کنیم با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. مثلا اگر برای کوه پیمایی می‌خواهید از لباسی استفاده کنید ترجیحاً باید چند لایه باشد که شما را محافظت کند در برابر عوامل محیطی گوناگون، موادی که در لباس به کار رفته حائز اهمیت است. لازم به ذکر است که در گردش های یک روزه که هوای آفتابی دارد شما باید یک دست لباس خنک یک بادگیر و یک گرمکن نیز به همراه داشته باشید، اما اگر برای کوه های برفی میخواهید لباس تهیه کنید باید کاپشن، شلوار گرم، کورتکس را نیز به همراه داشته باشید. در مورد لوازم کوهنوردی بعدی باید به شما عزیزان بگویم که کلاه یکی دیگر از وسایل ضروری و حیاتی در امر کوهنوردی است شما باید دو نوع کلاه همراه داشته باشید کلاهی که نقاب داشته باشد برای روزهای آفتابی و کلاه گرم برای هوای سرد و برفی.

کوله پشتیلوازم کوهنوردی در روز های بارانی:

همینطور برای روزهای بارانی از کاپشن هایی استفاده کنید که کلاه دارند. در خصوص لوازم کوهنوردی موضوع مهم بعدی گتر است در تعریف گتر باید به شما عزیزان بگویم که در واقع گتر پوششی است که روی کفش و پاچه های شلوار استفاده می شود، مطمئناً گترها یکی از ضروری ترین لوازم کوهنوردی است و حتماً آن را نباید دست کم گرفت خصوصاً در مناطقی که خس و خاشاک زیاد است می تواند به راحتی از پای شما مراقبت کند همینطور در نقاطی که برق زیاد است از ورود برف به کفش و پاچه های شلوار شما ممانعت میکند، در مناطقی که گل و لای های زیاد است میتواند از گلی شدن شلوار و البته کفش های شما ممانعت کند. بهتر می تواند از کف تا زانوی شما را به آسانی پوشش دهد که این امر برای سلامت و امنیت خاطر شما بسیار ضروری است. این را باید در نظر داشته باشید که گترها برای شرایط مختلف تولید شده است، همینطور گترها در سه اندازه گوناگون اعم از بلند، متوسط و کوتاه تولید شده اند و شما می توانید بسته به خواسته خود از یکی استفاده کنید. یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در خصوص موضوع لوازم کوهنوردی زیرانداز یا صندلی برای نشستن است، شما میتوانید از این وسیله برای اینکه در مناطق مختلف بشینید استفاده کنید، مناطقی که ممکنه خیس و یا خاکی باشند. در خصوص زیر انداز ها و صندلی ها باید بگوییم که تنوع آنها بسیار زیاد است البته مدل‌های حرفه‌ای آنها نیز موجود است. مورد بعدی در خصوص لوازم کوهنوردی، باتوم کوهنوردی است این وسیله می تواند در بالا رفتن و پایین آمدن از کوه به شما کمک شایانی کند. یکی دیگر از موارد لازم برای کوهنوردی غذای پر انرژی و آب است، شما حتماً باید این دو را در کوله پشتی خود داشته باشید.

لوازم کوهنوردیلوازم کوهنوردی

لوازم آشپزی در کوهنوردی:

میتوانید وسایل برای آشپزی نیز با خود داشته باشید، بسته به نوع سفرتان. موضوع بعدی در لوازم کوهنوردی کیسه خواب و چادر است شما باید به خاطر داشته باشید موجودات و حیوانات زیادی در طبیعت زندگی می کنند و اگر شما می خواهید شب را راحت در طبیعت بگذرانید کیسه خواب و چادر یک امر ضروری است. موضوع بعدی در خصوص لوازم کوهنوردی چراغ و لامپ است، خصوصاً وقتی سفر شما چند روزه است مطمئناً بخشی از سفر شما در تاریکی است و به این وسیله کارآمد نیاز پیدا خواهید کرد. رونوشتی داشته باشیم از لوازم کوهنوردی ضروری و همینطور لوازم مورد نیاز طبیعت گردی: ۱. لیوان و قاشق و چنگال اینها وسایلی هستند که به شما کمک می کند در بهداشتی بودن خورد و خوراک کتان موفق تر عمل کنید زیرا امکان دارد برای شما مشکلاتی پیش بیاید و سلامتی شما به خطر بیفتد.

۲. امکانات بهداشتی مثل کرم ضدآفتاب و دستمال کاغذی، مطمئنم در مناطقی که شما برای گردش تان انتخاب کرده اید در معرض آفتاب قرار خواهد گرفت و آسیب به پوست تان می رسد به همین خاطر باید از محافظ های بهداشتی مانند کرم ضد آفتاب و همین‌طور محافظ های فیزیکی مانند کلاه استفاده کنید فکر نمیکنم لازم باشد در مورد دستمال کاغذی برای بهداشتی تر شدن همه چیز تان توضیحی دهیم.

۳. وسیله آتش زا، وسایلی مانند مقداری مواد نفتی که کمک کنند شما بتوانید سریع آتش روشن کنید و همینطور کبریت و فندک.

لوازم کوهنوردیلوازم کوهنوردی

سایر لوازم:

۴. قطب نما و نقشه، یکی دیگر از لوازم ضروری برای گردش در مناطق کوهستانی نقشه و قطب نماست که اگر چنانچه شما مسیر را گم کردید می توانید توسط این وسایل راه خود را پیدا کنید.

۵. مدارک شخصی، به هر حال امکان دارد در سفر برای شما مشکلی پیش بیاید و مدارک شخصی گویای هویت و محل سکونت شماست که بتوانند توسط آنها با خانواده شما تماس بگیرند.

۶. طناب، مطمئناً یکی از لازم ترین وسایل مورد نیاز کوهنوردی است که برای بالا رفتن از مناطق سخت و برای بستن وسایل و تجهیزات میتواند برای شما سودمند باشد.

۷. سوت، برای مواقع ضروری و اتفاق های بد می‌تواند به شما کمک کند که با آن دوستانتان را مطلع کنید تا به کمک شما بیایند.

۸. کیسه زباله، طبیعتاً ما در سفرهای کوهستانی خود برای لذت بردن از آن مناطق و بهره بردن از هوای پاک و زمین پاک است، کیسه زباله یکی از مهم‌ترین وسایلی است که ما باید حتماً برای نهادن آشغال های خود و پس مانده غذاهای خود از آن ها استفاده کنیم ما نباید به خاطر یک سفر تفریحی گردشی به طبیعت خسارت بزنیم و طبیعت را آلوده کنیم.

۹. وسایل ارتباطی، شما باید در سفر های خود از وسایلی که بتوانید موقع نیاز و کمک از آنها استفاده کنید و امداد بخواهید بهره ببرید پس حتما یکی از انواع مختلف آنرا بکار بگیرید.

۱۰. خوراکی های لازم، مانند تنقلات، شکلات و میوه های خشک می‌تواند در طول مسیر به شما انرژی و همینطور شادابی مضاعفی را هدیه کند، پس تا می‌توانید از آن ها به همراه داشته باشید.

لوازم کوهنوردیلوازم کوهنوردی

لوازم شکار و طبیعت گردی :

مطمئناً شما در طبیعت به این رونوشت از لوازم کوهنوردی ضروری و همینطور لوازم مورد نیاز طبیعت گردی احتیاج پیدا خواهید کرد. لوازم کوهنوردی شاخه های متعددی دارد مانند لوازم کمپینگ و گردشگری مطمئناً شما وقتی به گردش می روید اگر میخواهید کمپ بزنید به وسایل خاصی احتیاج دارید که بتوانید در طبیعت راحت و بدون دغدغه اوقاتتان را سپری کنید. باز هم همانند لوازم کوهنوردی شما در کمپین زدن هم به چادر احتیاج دارید در حقیقت شما وقتی که در طبیعت هستید خانه شما همان چادر است و مطمئناً بسیار مهم و ضروری است که شما را در برابر عوامل محیطی امن باشید، عواملی مانند آفتاب شدید باد و باران و غیره. شما در خصوص لوازم کمپینگ و گردشگری و همینطور لوازم مورد نیاز طبیعت گردی به صندلی مخصوص، کیسه خواب، کوله پشتی و یک روکش برای محافظت از آنها ها احتیاج دارید. در خصوص لوازم کوهنوردی باید به شما عزیزان بگویم که شما باید حتماً در حین این سفر گردشی و تفریحی و ورزشی حتماً لوازم شکار و طبیعت گردی را نیز با خود به همراه داشته باشید زیرا کوه و طبیعت مانند خیابان و محل کارتان نیست مطمئنا شما با حیوانات وحشی در همچین مناطقی روبرو نخواهید شد اما اگر بخواهید به کوهنوردی و طبیعت گردی بروید مطمئناً با همچین موجوداتی رو به رو خواهید شد، بنابراین به وسایلی برای دفاع از خود و امنیت و آسایش خانواده خود و دوستانتان احتیاج دارید و مطمئناً شما برای یک گردش مفرح لوازمی مانند تبر، چاقو و حتی اسلحه های مجوز دار احتیاج دارید. شما با کمک این وسایل می‌توانید در امنیت کامل به کوه و طبیعت بروید و نهایت لذت را از ورزش خود ببرید. در خصوص لوازم کوهنوردی باید به شما عزیزان بگوییم که جعبه های کمک های اولیه برای سفرهای طولانی بسیار مهم و ضروری است و شما باید بدانید که اگر مشکلی برایتان پیش بیاید می توانید از این جعبه مفید استفاده کنید.

لوازم کوهنوردیلوازم کوهنوردی

لوازم مورد نیاز طبیعت گردی:

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در لوازم کوهنوردی شما عزیزان باید در نظر داشته باشید که یک کوهستان در عین اینکه مکانی بسیار آرامش بخش و دور از هیاهو و تنش است می‌تواند به مکانی بسیار خطرناک برای انسان تبدیل شود اگر شما در این خصوص تجربه کافی و مهارت لازم را نداشته باشید و همینطور از وسایل و لوازم کوهنوردی بهره گیری نکنید. شک نداشته باشید برای سفرهای طولانی، هفتگی و حتی بیشتر شما به لوازم کوهنوردی نیاز دارید وگرنه قطعاً مشکلات بزرگی برای تان پیش می آید که حتی ممکن است منجر به مرگ انسان شود. حال می خواهیم بگوییم چرا شما به لوازم‌ کوهنوردی نیاز دارید، در کوهستان شرایطی را که شما تجربه می‌کنید که انواع و اقسام گوناگون دارد مانند برف و تگرگ، آفتاب، باد، ابر، باران و طوفان و غیره این موارد می‌تواند برای شما در یک روز اتفاق بیفتد می‌تواند هر روز ادامه داشته باشد، پس شما باید در برابر چنین عوامل محیطی کاملا تجهیز باشید. قبل از سفر خود حتماً باید لوازم‌ کوهنوردیتان را تهیه کنید با کارشناسان و متخصصان و یا دوستانتان که در این زمینه تجربه دارند، به شدت تاکید می‌کنیم که مشورت کنید تا از سفرتان بتوانید لذت ببرید. تجهیزات ضد آب در لوازم کوهنوردی خود استفاده کنید تا در شرایط آب و هوایی گوناگون اطمینان خاطر داشته باشید که اتفاقی برای وسایلی که درون آنها هست مثل مواد غذایی و دیگر چیز ها نیفتد. امیدواریم مطالب این مقاله برایتان کاربردی بوده باشد و بتوانید در سفرهای پیش رو از آن استفاده کنید.

لوازم کوهنوردیلوازم کوهنوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *